Ayşe Begüm Onbaşı başarıya doymuyor

Dünya Şampiyonu cimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı başarısının sırrını anlattı.

Ayşe Begüm Onbaşı başarıya doymuyor

Dünya şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı: "Annem yemem ve içmemden sorumlu olurken, babam da ulaşımdan sorumlu. İdmanlarıma çok özen gösteriyorum. Bu da disiplini ön plana çıkarıyor"

Manisa'da bir grup sporseverin katkılarıyla kömür deposundan spor salonuna dönüştürülen 300 metrekarelik bir alanda çalışarak 2 arkadaşıyla dünya şampiyonu olan 15 yaşındaki Ayşe Begüm Onbaşı, başarılarını sürdürüyor. Geçen ay Bulgaristan'da 15-17 yaş kategorisinde altın madalya kazanan trio milli takımının üyesi olan Onbaşı, geçen hafta Manisa'da düzenlenen Aerobik Cimnastik Federasyon Kupası'nda yine birinci oldu. 

Manisa Spil Gençlik ve Spor Merkezi'nin teknik koordinatörü, aynı zamanda da Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim görevlisi Gürkan Er, ekibi antrenörler Yasin Talay ve Emire Özkan ile birlikte 2014 yılında kömür deposuyken, bir grup sporsever tarafından spor salonuna dönüştürülen 300 metrekarelik alana taşındı. Gürkan Er ve ekibinin profesyonel olarak yarışmalara katılan 40'a yakın sporcusundan bazıları, geçen yıl Avrupa şampiyonalarında finale kaldı. Bu sporculardan Akhisar Anadolu Lisesi öğrencisi olan Ayşe Begüm Onbaşı geçen haziran ayında Güney Kore'de düzenlenen 14'üncü Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası'nda 15- 17 yaş tek bayanlar kategorisinde dünya birincisi olarak altın madalya kazandı. Aynı yarışmada Onbaşı, Özel Türk Koleji öğrencisi Mehmet Ercoş ve Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi öğrencisi Deniz Şahin'in oluşturduğu takım triolar kategorisinde dünya ikincisi oldu. 3 milli sporcu, son olarak geçen hafta Bulgaristan'da düzenlenen şampiyonada, 4 kategoride 4 altın madalya kazandı. 

AİLESİ DESTEĞİNİ ESİRGEMİYOR

Kenti gururlandıran sporculardan, 'altın kız' olarak nitelendirilen Ayşe Begüm Onbaşı, geçen hafta Manisa Atatürk Spor Salonu'nda 13 ilden 215 sporcunun katıldığı Aerobik Cimnastik Federasyon Kupası'na katıldı. Onbaşı, 15-17 yaş tek bayanlar, 15-17 yaş grupları ve 15-17 yaş çiftler kategorisinde birinciliği kazandı. Yarışmaların ardından Akhisar'daki evine dönerek dinlenen Onbaşı, başarısını anlattı.

Artık evinde madalyalara yer kalmadığını söyleyen Ayşe Begüm Onbaşı, dünya şampiyonası sonrası gittiği Bulgaristan'daki turnuvadan da başarıyla çıktıklarını ifade ederek, son olarak Manisa'nın ev sahipliğini yaptığı federasyon kupasında tüm madalyaları aldıklarını belirtti. Çalışmadan hiçbir şeyin elde edilmediğine vurgu yapan Onbaşı, mutlaka başarıda çalışmanın disiplin içerisinde yapılması gerektiğini söyledi. Ailesinin ulaşım konusunda kendisine büyük katkı sağlığını belirten Ayşe Begüm Onbaşı, özverili desteğin kendisini ateşlediğini ve başarıyı da getirdiğini kaydetti. 

SPORUN HAYATTAKİ ÖNEMİNE DEĞİNDİ

İdman için haftanın neredeyse tamamında Manisa'ya gidip her gün 90 kilometre yol yaptığını anlatan Ayşe Begüm Onbaşı, "Annem yemem ve içmemden sorumlu olurken, babam da ulaşımdan sorumlu. İdmanlarıma çok özen gösteriyorum. Bu da disiplini ön plana çıkarıyor" dedi.

Okul hayatının da çok güzel gittiğini kaydeden Onbaşı, eğitimin yanında mutlaka sporun olması gerektiğine de vurgu yaptı. Yoğunluktan şikayet eden Onbaşı, okul ile sporu bir anda götürmekte zorlandığını, ancak yine de her şeyin iyi gittiğini belirtti. Genç sporcuların mutlaka çok çalışması gerektiğini dile getiren Ayşe Begüm Onbaşı, herkese bir sporla uğraşmasını tavsiye etti.

KIZIYLA GURUR DUYUYOR

Baba Serkan Onbaşı ise kızı Ayşe Begüm ile gurur duyduklarını belirterek Güney Kore'deki dünya birinciliği ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat kendisini arayarak tebrik ettiğini ve yaşantısı hakkında bilgi aldığını söyledi. Daha sonra da Akhisar Belediyesi'nin her konuda kendilerine destek çıktığını ifade eden Serkan Onbaşı, Akhisar Belediye Başkanı AK Partili Salih Hızlı'ya, özellikle sağladığı ulaşım desteğinden dolayı teşekkür etti.

ANNESİNDEN TAM DESTEK

Uzun süredir kendi imkanlarıyla Ayşe Begüm'ün ulaşımını sağladıklarını ifade eden anne Seçil Onbaşı ise Cumhurbaşkanı'nın armasının ardından yüklerinin biraz daha hafiflediğini anlattı. Böyle bir evlada sahip oldukları için gerçekten çok mutlu olduklarını belirten anne Onbaşı, "Gururluyuz, bundan sonra da tüm desteğimizi esirgemeden yapacağız. Her anlamda Ayşe Begüm'ün arkasında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Ayşe Begüm Onbaşı cimnastik
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Emre Akbaba 2 ay yok!
Emre Akbaba 2 ay yok!
İrem Yaman'dan altın geldi
İrem Yaman'dan altın geldi