Spor takımlarını yok eden uçak kazaları

Brezilya'nın Chapecoense takımının Kolombiya'da yaşadığı kazada 81 kişiden 76'sı yaşamını yitirdi. Bunlar arasında 5 kişi yaşam mücadelesi veriyor. Tüm dünyayı yasa boğan bu olayın benzerleri geçmişte de yaşandı.

Spor takımlarını yok eden uçak kazaları
Spor takımlarını yok eden uçak kazaları Görkem Çoksezen
Bu içerik 2441 kez okundu.

Brezilya'nın Chapecoense takımının neredeyse tamamının yaşamını yitirdiği uçak kazası, akıllara geçmişte yaşanan benzer olayları getirdi. Dünya tarihinde benzerine ender rastlanan olaylarda hafızlalara kazınan facialar var.

1949 Torino Futbol Kulübü

Fiat markalı uçak, Torino açıklarında bir dağa çarparak paramparça oldu. 4 Mayıs 1949'da gerçekleşen olayda takım futbolcuları da uçağın içinde bulunuyordu. İtalya futbol tarihinin en büyük trajedilerinden olan bu olay sonrası Torino kulübünden 22 kişi yaşamını yitirdi. Bu olay tarihe, "İtalya futbolunun öldüğü gün" olarak geçti.

1958 Manchester United

Dünya futbolunun en gözde takımlarından olan Manchester United, 6 Şubat 1958 yılında tarih yapraklarından hiç düşmeyecek olan bir kaza yaşadı. Almanya'daki Münih Havalimanı'na inmeye çalışan uçak kaza yaptı. Uçak içindeki 44 kişiden 23'ü hayata veda etti. Bunlardan 8'i futbolcu, 8'i de gazeteci idi. Bu olaydan sonra Old Trafford Stadı'nın saati, kaza anı olan 3:04'te donduruldu. Matt Busby önderliğindeki takım 1956 ve 1957'de çok genç bir takımla üst üste şampiyonlukları yaşamıştı. Yaş ortalaması 24 olan bu takım "Busby'nin Bebekleri" olarak anılıyordu.

1961 ABD Buz Pateni Takımı

18 kişilik takımı Prag'a götüren uçak 15 Şubat 1961'de çakıldı. Takımdan bir kişi bile kurtulamadı.  En yetenekli sporcuların yaşamını yitirmesi sonrasında bu sporun toparlanması epey zaman aldı.

1970 Marshall Üniversitesi Futbol Takımı

Batı Virginia'ya hareket eden uçak 14  Kasım 1970'de çam ağaçkarına çarptı ve dağa çakılarak patladı. Uçakta bulunan 75 kişiden kurtulan olamadı. Takımdan 32 kişi yaşamını yitirdi. Bu kaza 2006'da beyaz perdeye "We Are Marshall" adlı filmle aktarıldı.

1977 Evansville Üniversitesi Basketbol Takımı

DC-3 uçağı Indiana'daki Evansville takımını taşıyordu. Ağır sisli ve yağmurlu hava sonucu yere düşen uçağın oyuncuları ve antrenörü kazada yaşamını yitirdi. 13 Aralık tarihinde gerçekleşen bu kaza ülkede büyük bir trajediye sebep oldu.

1987 Allianz Lima

Peru'nın Allianz Lima takımını yaşıyan donanma uçağı 8 Aralık 1987 tarihinde Pasifik Okyanusu'na çakıldı. 16 futbolcu ve bir teknik direktör yaşamını yitirdi. Takım Pucallpa'daki maçtan başkent Lima'ya dönüyordu. Kazaya rağmen takım sezonu tamamlamayı başardı. Daha önce emekli olan futbolcular takıma dönerek desteklerini verdiler.

1993 Zambiya A Milli Futbol Takımı

Zambiya Milli Takımı Dünya Kupası Elemeleri oynamak üzere Senegal'in başkenti Dakar'a uçuyordu. Uçak oraya hiçbir zaman varamadı... Atlantik Okyanusu'nda türbülanstan kurtulamayan uçak, azgın sularda kayboldu. 18 futbolcu ve 5 yönetici yaşamını yitirdi. Bu olay Zambiya futboluna yıllar süren büyük bir darbe vurdu. Ancak takım 2012'de Afrika Uluslar Kupası'nı kazandı ve bu zaferi 9 yıl önce kaybettikleri abilerine adadılar.

2011 Yaroslavl Lokomotiv Hokey Takımı

Rusya'nın elit hokey takımlarından olan Yaroslavl Lokomotiv, 7 Eylül 2011'de şehrin yakınlarında gerçekleşen büyük kazanın kurbanı oldular. 45 kişiden sadece 2 kişinin kurtulabildiği faciada 27 takım oyuncusu, 2 koç ve 7 kulüp yöneticisi öldü. Bu olay ülkece infial yarattı ve Rusya'da uçak kazalarını önleme konusunda büyük bir çabanın fitilinin ateşlenmesini sağladı.

uçak kazaları tarihte uçak kazaları Manchester United Chapecoense brezilyadaki uçak kazası
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta
Osmanlı'da yükseliş devri
Osmanlı'da yükseliş devri