Deplasman yasağı
Görkem Çoksezen

Deplasman yasağı

Bu içerik 801 kez okundu.

Türkiye bir 15 Temmuz faciası yaşadı. Bu krizin ardından ülkece birlik beraberlik sloganları atıldı. Bu birlik ve beraberliğin kalıcı olması temennisi taşımakla birlikte, ülke gerçekleri, toplumun kültür seviyesi ve psikolojik kodları bu beraberlik havasının geçici olduğunu gösteriyor. Hele futbol gibi ayrışmanın ve şiddet kültürünün en yoğun olduğu alanlardan birinde bunu beklemek hayalcilikten öte bir şey değil. Keza 15 Temmuz'a daha yakın bir tarihte oynanan Galatasaray - Beşiktaş Süper Kupa maçı öncesi yaşanan taraftar terörü bunu tüm çıplaklığıyla serdi. 

Büyük ihtimalle önümüzdeki derbide deplasman yasağının yeni kalkmasının sebebiyle taşkınlık olmayacak; ama 3-4 hafta sonra, belki de daha erken yine kavga, bıçaklama, yaralama haberlerine hazırlıklı olun.

Futbolun kara cahil seyircisi, yine birbirine küfredecek, yine futbolcuya çakmak atacak... Yine futbolda gerginlik ve polemik prim yapacak, sansasyonun hakim olduğu spor programları izlenecek.

Şunu anlamak gerek, deplasman yasağı sorunu bir futbol sorunu değil, insan sorunu. Akıllı insan stada gidip maç izlemek yerine, futbolcuya küfretmez, sahaya girip hakem dövmez...

SORUN FUTBOL DEĞİL, ZİHNİYET...

Düzeltmemiz gereken futbol değil, insanımız. Kültürlü, çağdaş, insan haklarına saygılı ve ahlaklı insanlar yetiştirmek. Futbolun bir spor olduğunu bilen, tribüne serserilik yapmak için değil, takımına destek vermek için giden insanlar yaratmak. 

Çağdaş ilkeler ışığında bir eğitim devrimi yapmadan, medeni bireyler yetiştirmediğimiz sürece futbol da değişmeyecek. İstediğin kadar yasak koy, kaldır... Passoligdir, bilmem nedir. O sahaya yine aynı seyirci gidecek ve eskiden ne gördüysek aynısını göreceğiz. 

Annenin bu kadar kutsal olduğu toplumda, koro halinde sporcunun, hakemin annesine küfrediliyorsa ortada hastalıklı bir ruh hali var. Toplum olarak ruh hastasıyız. Aklı başında insanlar bu memleketten kaçıp kendine daha müreffeh, huzur bulacakları bir yaşam kurmak istiyorlar. Çünkü Türkiye en tepeden eğitimsiz kişiler eliyle yönetilmekte...

Özetle futbol sorunu yok, eğitimsiz insan sorunu var Türkiye'de. Bir spor kültürü inşa etmek için bu kültürü oluşturacak olgun ve aydınlık kafalara ihtiyaç var. Bilim ışığında aydınlanmış aydınlık ve ahlaklı bireyler yetiştirmedikçe hiçbir alanda ilerleyemediğimiz gibi, spor da ilerlemeyecek.

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
James Harden'dan yeni rekor
James Harden'dan yeni rekor
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta