Terim'deki değişim
Görkem Çoksezen

Terim'deki değişim

Bu içerik 566 kez okundu.

Yıllardır hepimiz Fatih Terim'i izliyoruz. 2000 zaferine yaş olarak yetişmiş biri olarak, bu zamana gelen süreçte birçok Terim gördüm. Heyecanlı ve agresif tavırlarıyla zihinlere kazınan hocanın Galatasaray'da geçirdiği 1 ayı aşkın sürede yaşadığı ruhsal değişimi görmemek mümkün değil.

Kebapçı kavgası sonrası olaylı biten milli takım macerası hocayı farklı bir haleti ruhiyeye sürüklemiş. Maç sonrası zehir zemberek açıklamalar yapan, mücadele esnasında hakemlerle münakaşaya giren, esip gürleyen Terim'in yerinde pamuk gibi bir adam var şu an... Elbette şampiyonluk yarışı kızışınca neler olur bilemeyiz; ama Fatih hoca dalgalı milli takım serüveninin ardından kavga ve gürültüden istifa etmiş gibi gözüküyor.

Elbette sporun centilmenlik çerçevesi içinde sürmesi gerektiğini savunduğumdan arzum Fatih Terim'in bu vakur tavrını koruması olur. 

FUTBOL ANLAYIŞI DA DEĞİŞTİ

Tudor ile bu işin olmayacağını ve Galatasaray'ın tek seçeneğinin Fatih Terim olduğunu aylar önce belirtmiştim. Barcelona'nın, Juventus'un, Bayern Münih'in nasıl kendine özgü takım karakterleri varsa, Galatasaray'ın karakterinin temellerini Fatih Terim attı ve ondan başka bu geleneği sürdürecek kimse yok. Savaşan, rakibi boğan, pas yapan, oynamaya çalışan ve sahaya ruhunu koyan bir takım! Fakat...

Hocanın bu 1 aylık süreçte oynattığı futbola bakıldığında bu anlayışından çok uzakta olduğu görülüyor. Barcelona'nın dünyaya virüs gibi bulaştırdığı "kontrol futbolu" Fatih hocayı da esir almış. Sivas'ta sahaya çıkardığı kadro bunu açıkça gösteriyor.

Cesaret denildiğinde belki de adını ilk sıraya yazacağımız Fatih Terim, çıkarabileceği en ürkek kadroyu çıkardı kendinden güçsüz Sivas'a karşı. Orta sahayı Tolga ve Donk gibi iki savunma ağırlıklı oyuncudan müteşekkil kılması bunu gösterdi. Belhanda'yı alınca takım biraz kıpırdadı; ama geç kalınmış bir hamle oldu bu.

Fatih Terim'in gelişi gelen değişim kısa zamanda kendini hissettirse de, Sivasspor maçı yıkım oldu. Tepeye oynayak tüm rakipler puan kaybetmişken sarı-kırmızılıların kazanması psikolojik olarak büyük bir adım olacaktı. Keza hoca basın toplantısında "büyük avantaj yitirdik" diyerek bunu doğruladı.

Her şeye rağmen "Terim'in olduğu yerde umut vardır" diyerekten şampiyonluk yolundaki asıl değerlendirmeyi ilerleyen haftalarda bırakmaya yarar var.

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
James Harden'dan yeni rekor
James Harden'dan yeni rekor
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta