Hakemler cennete mi gidecek, cehenneme mi?
Görkem Çoksezen

Hakemler cennete mi gidecek, cehenneme mi?

Bu içerik 500 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde ünlü teknik adam Arsene Wenger, BeIN Sports'a verdiği bir röportajda, teknik adamların ilerleyen dönemlerde robot olacağını ve oyuncu değişikliklerine sosyal medyadan karar verileceğini, futbolun bu yöne doğru gittiğini söylüyordu. Wenger, 'Cennete giderseniz ilk soracağınız ne olur' tarzındaki soruya ise, "Tanrı'ya 'hakemler nerede' diye sorarım" şeklinde yanıt vermişti. 

Kimin cennete kimin cehenneme gideceğini bilemeyiz elbette ama medyadaki yorumcular Galatasaray - Konyaspor maçında sarı-kırmızılı takım aleyhine tartışmalı penaltı kararı veren hakem Hüseyin Göçek'i çoktan cehenneme yolladı. Pozisyonun penaltı olmadığı konusunda istisnalar dışında fikir birliği var. 

YILDIRIM'IN HARD-DİSKİ

Türkiye'de tartışmalı kararlara imza atan hakemlerin ekseriyetle taraf tuttuğuna inanılır. Kimisi Galatasaraylıdır, diğeri Fenerlidir, Beşiktaşlıdır filan... Bunlar sanki, kendi takımları dışındaki bir rakibin maçlarını yönettiğinde, o takımın aleyhine kararlar verir veya TFF'den 'emir' almıştır...

Elbette bu komik düşünceye gerçek manada inanan büyük bir kitle var. Vakti zamanında sözde şike davasında (şimdi kumpas davası), eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın ofisinde bulunan hard-diskin içinde o dönemde görev yapan hakemlerin hangi takımı tuttuklarına dair bir dosya bulunmuş. Diskte yer alan verilere göre liste şu şekilde: (*)

Fenerbahçeliler: Bülent Yıldırım, Mustafa Kamil Abitoğlu, İlker Meral, Cüneyt Çakır, Hakan Özkan, Halis Özkahya, Koray Gencerler, Yunus Yıldırım, Serkan Çınar.

Galatasaraylılar: Bünyamin Gezer, Selçuk Dereli, Gökhan Güneşer, Hüseyin Göçek, Deniz Çoban, Kuddusi Müftüoğlu, Taner Gizlenci.

Beşiktaşlılar: Özgüç Türkalp, Aytekin Durmaz, Süleyman Abay, Fırat Aydınus, Mete Kalkavan, Suat Aslanboğa, Tolga Özkalfa.

Trabzonsporlular: Barış Şimşek, Abdullah Yılmaz.

KENDİNİ AKLADI

Bir dönem Hüseyin Göçek'in gençken Galatasaray forması giydiği fotoğraf sosyal medyada dolaşıyordu. Her Galatasaray maçından sonra rakip takım taraftarları, sosyal medyada onun fotoları dolaştırıyor ve 'işte bu yüzden bu kararı vermedi' gibi bir algı yaratılıyor. Bundan hakemler ne kadar etkileniyor bilmiyorum. Bana göre Hüseyin, Konyaspor maçında 'sahada takım tutmuyorum' mesajı vermeye çalıştı. Penaltı pozisyonunda stattaydım. Serdar Aziz kontrolsüz kaydı gibi geldi ama topu temiz bir şekilde aldı. Pozisyon 'tertemiz' denilemez; ama objektif bir göz, o pozisyonu tekrar izlese, o atmosferde kolay kolay penaltı kararı vermez. Bunun için farklı bir motivasyon lazım. O motivasyon da kafalardaki 'Galatasaraylı Hüseyin Göçek' imajını silme motivasyonuydu.  

HAKEMLERİ KULÜPLER SEÇSİN

Hakem kelimesinin kökü arapçadan gelir. "Bir anlaşmazlığı gidermek, bir tartışma veya çekişmeyi sona erdirmek için vereceği karara uymak üzere taraflarca seçilmiş kişi manasına gelir." Sözlük anlamı budur. Yani burada hakem, anlaşmazlığa düşen taraflarca seçiliyor. Dünyanın her yerinde, hakemleri ilgili kurumlar tayin ediyor. Nitekim bir Fenerbahçe - Galatasaray derbisi düşünün. Kulüp temsilcileri maçtan önce bir araya geliyor ve ortak bir kararla 'A' kişisinde karar kılıyorlar. Bu kişi maçta kötü bir performans sergilese bile kimsenin itiraz etmeye hakkı olmaz. Çünkü seçilen kişinin bilgisine ve karakterine güvenilmiştir ve ortada bir konsensüs vardır. Bence TFF ve MHK bu işi üzerinden atmalıdır. Bu hukuki olarak ne derece mümkündür bilmiyorum ama hayatın doğasına daha uygun bir uygulama gibi gözüküyor.

(*): http://www.milliyet.com.tr/aziz-yildirim-in-belleginden--br---taraftar--hakemler-gundem-1478710/

 

 

 

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
James Harden'dan yeni rekor
James Harden'dan yeni rekor
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta