Galatasaray'da Yönetim Kumarı
Görkem Çoksezen

Galatasaray'da Yönetim Kumarı

Bu içerik 1208 kez okundu.

Futbolda bir çok bakımdan gerçek yaşamla benzer yönlerin bulunduğu söylenir durur.. Hayat acımasızdır. Savaşlarla, sonu gelmez kavgalarla, entrikalarla doludur. Hedefe ulaşmak için duyguları bir kenara bırakıp mantığın yolunda gitmek gerekir. Evet hayat acımasızdır ve Hamza Hamzaoğlu kovuldu.

Hamza Hamzaoğlu bu takıma 8 ay içinde 3 kupa kazandırdı ve kovuldu. Hamza Hamzaoğlu Galatasaray'ı gönülden seven, göz yaşlarıyla görevi kabul eden, gecesini gündüzüne katarak Florya'dan çıkmayan bir adamdı; ama kovuldu. Futbol hayattır. Hayat da acımasız işte. Yönetimin ileri vadede atmayı düşündüğü bir adımın, bir risk hamlesinin önündeki duvardı Hamza hoca. Açıklayacağım.

"UMUT"SUZ VAKA

Hamzaoğlu'nun görevden alınması konusunda acayip detaylar var. Birincisi Umut Bulut'la sözleşme yenilenmesi olayından doğan tartışma. Hamzaoğlu'nun, ""Umut Bulut'un sözleşmesi otomatikman uzamasa da ben uzatırdım" açıkalması... Şampiyonluk iddiasında olan bir takımın, profesyonel futbolcusunu ortaya atarak hocasını göndermesi profesyonel yönetim anlaşıyla bağdaşamaz. Bu dünyanın hiçbir büyük kulübünde olmaz, göremezsiniz. Başarısızsa bir hoca teşekkür edilir ve yollanır. Şimdi siz Umut Bulut'un yerine koyun kendinizi. Sezon sonunu hangi kafayla, hangi motivasyona çıkaracaksınız?

Kimse kimseyi kandırmasın, Hamza Hamzaoğlu'nun kovulmasının sebebi Umut değil. Umut bir piyon aslında, balon bir sebepti hocayı kovmak için. Yönetim bu meselede aklınca taraftar tepkisini çekmemek için, taraftarlarca sıkça eleştirilen birini ortaya atacaktı. Bu da zavallı Umut Bulut oldu. Yazık.

EGO

Yönetimle Hamza Hamzaoğlu'nun arası rapor isteme olayından sonra açıldı. Aysal-Terim arasındaki ego savaşına benzer bir psikoloji yaşandı. Anlaşılan o ki yönetim o olaydan itibaren, Hamzaoğlu'nun üstünü çizdi ve hoca aramaya başladı. Kanımca da istenilen hocaya prensipte anlaşmaya varılarak Hamza hocanın gönderilmesi için uygun bir senaryo yazıldı. "Umut Bulut senaryosu". Galatasaray Antalya maçından sonra, belki de daha erken yeni hocasını açıklar. 

RİSK

Taraftar gözünde transfer döneminde sınıfta kalan Galatasaray yönetimi için ileri bir hamle olarak görülebilir bu. Sarı-kırmızılı yönetimin prestijli bir teknik direktörle anlaşarak, takıma yeni bir heyecan ve vizyon getirerek taraftarın gözünde yükselme hamlesi bu. Bu hamle Mustafa Denizli değil. Ümit Davala hiç değil. En yakın isim Zinedine Zidane. Yönetim dünyaca rüştünü ispatlamış bir adamla eleştiri oklarını üstünden atacak kanımca. Başarısız olunursa da, "Ne yapalım, dünyaca ünlü bir hoca getirdik" denilecek ve defteri kapatıp gidecekler. Güzel plan.

CADI KAZANI

Galatasaray gibi çok başlı ve acemi bir yönetimde Jose Mourinho dahil tüm hocalar armut toplar. Florya'yı tamamen hocaya terketmezsen, ona tam yetki vermezsen, niye şu oyuncuyla devam etmek istiyorsun diye sorarsan, başarısızlığın sorumluluğunu ona yükleyemezsin.  Etik olarak buna hakkın yok. Bir teknik adam yola devam edeceği futbolcuyu seçemiyorsa orada hoca değil bir kukla vardır. Türkiye'de yönetimlerin aradığı hoca tipi de bu zaten. Abdürrahim Albayrak'ın yönetime gelişiyle kadro dışı olan Sabri'nin takıma dönüşünü bir hatırlayın. Prandelli de bir kuklaydı; ama çok kötü bir kuklaydı tabii. Sneijder'i ön liberoda regista oynattığı ilk Juventus maçını unutamıyorum.

ÖZET

Kısaca değerlendirmek gerekirse Hamzaoğlu'nun gönderiliş şeklini ve sebebini şık bulmuyorum. Bu bir risk. Büyük bir risk. Gelecek olan yeni teknik direktörün takıma adaptasyon süreci Galatasaray'a bir şeyler kaybettirecek. Oyuncuları, sistemi anlamak için  çok zaman harcayacak. Ama ne kazandıracak? Bunu göreceğiz.

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
James Harden'dan yeni rekor
James Harden'dan yeni rekor
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta