Fikret Orman efsane olacak
Görkem Çoksezen

Fikret Orman efsane olacak

Bu içerik 1638 kez okundu.

Büyük adamların değerleri dönemlerinde anlaşılmaz. Onun gerçek değerinin anlaşılması için bazen yılların geçmesi gerekir. İnsanoğlu bir önyargı varlığı. Bir kişiyi yere batırması için en ufak pürüz görmesi yeterli. İnsanın gerçek değerini ise "zaman" ortaya çıkarıyor. Bence Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, belirli bir zaman geçtikçe değeri anlaşılacak ve futboldan her kesimin saygı duyduğu "efsane" bir kişilik olacak.

ENKAZ KALDIRDI

8 yıllık başkanlık hayalini 2012'de gerçekleştirdi Orman. Yıldırım Demirören'den adeta tüm kaleleri zaptedilmiş, borç batağına sürüklenmiş, şampiyonluğa hasret, taraftarları umutsuz bir Beşiktaş aldı. Büyük bir duruş sergileyerek taşın altına elini soktu. Çalıştı. Burada tüm detayları sayıp yazıyı boğmayacağım. Beşiktaş'ın ne halde olduğu o dönemlerde biliniyor. Fikret Orman'ın en büyük başarısı, kulübün duruşundan ve karakterinden bir gram taviz vermeden, siyah-beyazlı kulübü düzlüğe ve umutlu bir geleceğe çıkarmış olmasıdır.

Başkanlık koltuğuna oturduğu andan itibaren doğru bir hedef koydu. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin yeni ve kapasiteli statları vardı. Hal böyleyken Beşiktaş'ın bu kulüplerle rekabet etmesi imkansızdı. Yeni bir stat yapacak ekonomik ve bürokratik düzlemi oluşturmalıydı. Bu bağlamda hem kişisel vizyonunu hem de kulübün vizyonunu çok iyi kullandı. Kulüpte seferberlik ilan etti. Transfer harcamalarını kıstı. "Satmadan almayacağız" sloganıyla transferler yaptı. Sonuç olarak 3 yıl gibi kısa bir sürede, stadı tamamlanma aşamasına gelen, şampiyonluğa oynayan ve kulüp tarihinin en iyi transferini yapan bir Beşiktaş ortaya çıkardı.

Elbette Fikret Orman'ın bu süre zarfında yaptıklarını anlatmak için, yukarıdaki paragrafta zikrettiğim şeyler az kalıyor. Özet olarak, dükkanları kapatacak denilen bir kulübü alıp, bugün şampiyonluğun en büyük adayı bir Beşiktaş'ın mimarı bir adamdan bahsediyorum.

SEBA'YA BENZİYOR

Beşiktaş'ın ikinci onursal başkanı Süleyman Seba, kulübü devraldığında Orman'ınkine benzer olarak, ekonomik olarak dibe vurmuş, sefil halde bir kulüp devralmıştı. 1980'lerin başlarında Seba, parasal olarak çökmüş olan kulübü tesis zengini yaptı. Siyah-beyazlı kulübe bahar getirdi. O dönemi yaşayan insanlar daha iyi bilir. Üst üste şampiyonluklar alamasa da Beşiktaş'ı kendi kendine yeten, ayakları üstünde duran bir kulüp yaptı. 

Akaretler'deki BJK Plaza, Fulya Stadı ve Kamp Tesisleri Yeşilköy, Pendik ve Çilekli tesisleri, BJK Koleji, BJK İnönü Stadı onun devrinde siyah-beyazlılara armağan edildi. Seba bu hizmetlerine rağmen spor yazarları ve taraftarlarca Türk futbol tarihinin en sert eleştirilerine ve hatta hakaretlerine maruz kaldı.

Tarih Seba'yı hak ettiği mevkiye yerleştirdi. Beşiktaş ona Hakkı Yeten'den sonra ikinci onursal başkan unvanı verdi. Rahmetli Seba şimdi Türk futboluna ve Beşiktaş'a sayısız hizmetleri olan, her kesimin ismini saygıyla andığı birisi olarak tarih sayfalarına geçti.

3. ONURSAL BAŞKAN

Benim nazarımda Fikret Orman, Beşiktaş'ın 3'üncü onursal başkanıdır. Evet. Mario Gomez bence Beşiktaş tarihinin en büyük transferidir. Dünya Kupası Şampiyonu Almanya'nın santrforu bugün Beşiktaş'ta. Hep küçük kadrolarla büyük işler başaran Şenol Güneş'i takımın başına getirmesi bence ayrı bir tercih artısı. Türkiye'nin en iyi ambiansına sahip stadı da yakın zamanda Beşiktaş'ın olacak. 

Transferde Beşiktaş'ın ismi artık dünya yıldızları ile anılıyor. Kaleci diyoruz. Inter'in as kalecisi Handanovic ve Arsenalli David Ospina gibi dev isimler geçiyor. Beşiktaş bugün diğer rakiplerinden çok üst seviyede  bir futbol oynuyor. Siyah-beyaz aşığı taraftarlar 7 yıl sonra tekrar şampiyonluk hayalleri kuruyorlar. Avrupa'da hüsran yaşansa da gururyla çekiliyor Beşiktaş. Futbolu alkış alıyor. Nereden nereye...

GURURLA

Beşiktaş'ın parasal sıkıntılarından dolayı, "komidin" esprileri yapanlar bugün utanıyorlardır sanırım. Belki bu tür bir yazı yazmak için erken olabilir; ama Beşiktaş'ı bu hale ancak karakteri yüksek bir adam getirebilirdi. Ricardo Quaresma hakkında geçtiğimiz günlerde dediği bir cümle, onun kulübünü ne kadar yüce gördüğünü bir kez daha ortaya koydu. Orman, "Quaresma ilk geldiğinde kendisini Beşiktaş'ın üzerinde görüyordu. Gittikten sonra bunun böyle olmadığını ve Beşiktaş'ın kendisinden çok büyük olduğunu anladı. Sonra takıma tekrar dönmek istedi" diye konuştu. Sırf bu cümle bile onun Beşiktaş'ı ne kadar yüce gördüğünü ve kendini kulübe ne kadar adadığını gösteriyor.

BEŞİKTAŞLILAR ÇOK ŞANSLI

Gerçekten kulüp menfaatlerini ezdirmeyerek zam isteyen Quaresma'ya ve Almeida'ya zırnık vermedi. Almeida yoluna bakarken, Katar takımına ve ülkesi Porto'ya giden Q7, Beşiktaş'ta gördüğü sevginin değerini anladı ve geri döndü. Şu an takımın hizmetkârı bir Quaresma var. Haddini bilen bir futbolcu topluluğu var. Tüm bu takım içi disiplini "soyunma odalarına inerek" değil, profesyonel hiyerarşi ile sağlayan bir başkan var. Beşiktaşlılar böyle bir başkana sahip oldukları için çok şanslı.

Beşiktaş bu sene şampiyon olmasa bile, Orman'ın hizmetleri gölgelenemez. Devre arasında ve önümüzdeki sene yapacakları takviyelerle Avrupa'da da ses getirecek bir takım gözüküyor. İyi çalışan, takıma gerçek manada faydalı olan futbolcular transfer ediliyor. Parlak bir tablo var ortada.

HAK ETTİĞİ YERİ BULACAK

Elbette eksiler de var. Kimse mükemmel değil. Türkiye gibi futbol kültürü gelişmemiş, at ile it izinin karıştığı bir arenada kulüp yönetmek zor bir iş. Kulüp dışında olduğu kadar içinde de Orman'ı hâlâ eleştirenler var. Başarılı insanları kıskanan ve onların hakkından gelmeyi, onu karalamakla gerçekleştireceğini zanneden insan topluluğu hep oldu ve olacak. Belki önümüzdeki sene öyle bir tablo olacak ki, statta onun ve yönetiminin istifa etmesi için tezahüratlar yapılacak; ama tarih ona hak ettiği yeri vererek hizmetleri karşılığı Orman'ı yüce bir yere koyacak.

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
AŞKIN     2015-12-19 HELALLL SANA BEE GENÇ ADAMM KAPAK OLSUN HERKESE (ULUSAL MEDYADAKİLERE )BİR GERÇEK ANCAK BU KADAR GÜZEL ANLATILABİLİRDİİ... HELALİN VARR GENÇ ADAMM
ali sancaktar     2015-12-19 tebrikler kardeş yazı cok güzel
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
James Harden'dan yeni rekor
James Harden'dan yeni rekor
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta