Ünal Aysal sıkılması
Görkem Çoksezen

Ünal Aysal sıkılması

Bu içerik 854 kez okundu.

Dünya binbir türlü insanla dolu. Zengini, fakiri, serserisi, kıravatlısı... Fakat hepimizin ortak bir yanı var: Sıkılmak.

***

Hayatta hiçbir derdi tasası olmayan zengin adamların neden bir kulübe başkan olmak istediklerini düşündüm. Ünal Aysal'ı düşünmüştüm zamanında. Dünyanın tüm mülklerine sahip bir insan, neden bir kulübün başına geçerek sıkıntıyı kucağına alıyor?

***

Ölene kadar hiç zengin olamayacağım için küçük dünyamda bir empati kurdum. Dünyanın her köşesinde evim var. Lüks bir yatım. İsviçre'de bankalarda kasalarım dolu. Yoğun iş tempomdan vakit bulduğum zamanlarda California'daki evime gidiyorum. Yazları yatımla ufak kaçamaklar yapıyorum. Bodrum'a, Marmaris'e, Yunan adalarına demirliyorum. En güzel viskileri içiyorum. Bütün bunlar her yıl tekrarlanıyor. 

Bakıyorsun zenginin biri bunalmış
Konağında oturmaktan, çıkmış; gelgelelim
Hemen dönüyor geri, dışarıda da sıkılıyor çünkü.
Yazlığa gitmeye kalkıyor bu kez.

Atları öylesine kırbaçlıyor ki:
Ama daha adımını atar atmaz eşikten,
Başlıyor esnemeye, uykuya sığınarak,
Unutmayı deniyor ya da kente dönüyor geri.. *

***

...Ve oyun bitiyor. Ne demek oyun bitiyor? Oyunun bitmesinden doğan trajediyi en iyi gamerlar anlar. Bir oyunu bitirmek mutlulukla beraber mutsuzluğu getirir. Oyunu bitirmenin haklı gururunu yaşarken, diğer yandan "oyun bitti lan, şimdi ne yapacam ben" hissini yaşarsınız... Ve artık yeni bir oyun almanın vakti gelmiştir.

***

Ünal Aysal da hayatın tüm mülklerinden faydalanmış bir adam olarak, Galatasaray başkanı olmak istedi. Onun için Galatasaray, yeni çıkmış bir Assassin Creed, bir GTA V, bir FIFA 2016 gibiydi. Hayatın devam etmesi için bu oyun oynanmalıydı. Oynadı.

***

Aysal ligi 8'inci bitirerek dibe batmış Galatasaray'ı kurtarmak adına, kendi deyimiyle "taşa elinin altını koymak" düsturuyla başkan oldu. 3 yılda Galatasaray tarihinin rekor harcamalarını yaparak dünya yıldızları getirdi. 2 sezon şampiyon olundu. Şampiyonlar Ligi'nde gruplardan çıkıldı. Falan filan. 

***

Terim krizi, Prandelli, Mancini derken ibre bir anda aşağıya indi. Borçlar şişti. Aysal Galatasaray'ı çok kötüye gidebilecek bir mali tablonun eşiğinde terk etti. Bu oyun, Aysal için bitmeyecek bir oyundu ve devam ederse konsolu bozulacak ve diğer oyunlardan olacaktı. Sneijder, Drogba, Muslera, 2 şampiyonluk, Şampiyonlar Ligi derken zaten taraftarın gözünü boyamıştı. Konsol çok ısınmıştı. Artık bırakmalıydı.

***

"Kulübün borcunu aldığım gibi bıraktım" dedi. UEFA bugün Galatasaray'ın tepesine çöktü. Aysal döneminde yapılan fütursuzca harcamalar yüzünden. Onun için Galatasaray bir sevda değil, yeni bir oyuncaktı. 

***

Hayatta her şeyin var. Olmadığın bir Galatasaray başkanlığın kalmış. Yeni bir ün, nam, bir rütbe. Albay iken general olmak gibi bir şey...

*** 

Bu zengin sınıfının paradan çok, yeni sıfatlar alarak kendini tatmin etmesinin tipik bir örneği de Yıldırım Demirören'dir.

***

Babasının para havuzunda doğan bu adam da bir oyuncakçıdır. Hayatta her şeyi olduğu için sıkıldı ve önce Beşiktaş başkanı oldu. Beşiktaş oyuncağını bozup bir kenara attıktan sonra babası ona bir gazetecik aldı. Paranın sağlayamadığı imkanlar yok hayatta gerçekten... Artık o sıkılgan, afacan çocuk bir medya patronu olacaktı. Gazeteye geldi, gitti. Akıllı bir adam olan Erdoğan Demirören gazeteyi ona büsbütün teslim etmedi ve işleri kendisi yakından takip etti. Gazete bir Beşiktaş değildi. Beşiktaş'ı batırsa biri gelip çıkarırdı elbet; ama gazetenin gitmesi paracıkların ve itibarın da gitmesi demekti. Gazete batırılacak bir oyuncak değildi. Bu arada küçük Yıldırım kendine yeni bir oyuncak bulmuştu zaten: TFF başkanlığı.

***

Yaşamda her şeye sahip olan bu adamlar da işte böyle sıkılıyorlar. Zenginliğin vermiş olduğu refah bir süre sonra monoton bir hal alıyor. Dertsiz tasasız bu beyefendiler yeni heyecanlara atılıyorlar. Tatmin gerçekleştikten sonra ise bir kağıt gibi buruşturup atıyorlar. Ben bu sıkılmanın adına "Ünal Aysal sıkılması" adını koydum. Allah herkese Ünal Aysal sıkılması versin.

*Lucretius, Evrenin Yapısı

 

 

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
James Harden'dan yeni rekor
James Harden'dan yeni rekor
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta