Zavallı haldeyiz
Görkem Çoksezen

Zavallı haldeyiz

Bu içerik 655 kez okundu.

Holiganizm modern ve ilkel diye ayırmaksızın her ülkede var. Psikopatın biri çıkıyor, karşı takım taraftarını bıçaklıyor. Yaralı adam hastaneye, saldırıyı yapan kodese giriyor. Holiganlığın en bayağı hali ise Türkiye'de var. Tekerlekli sandalye basketbol maçında savaş çıkaran insanlardan bahsediyoruz. Dünkü Galatasaray-Fenerbahçe basketbol maçında yaşanan olaylar artık bir şeylere dur demek zamanının gelip de geçtiğini gösteriyor.

Her şey serinin ilk maçında başladı. Güllük gülistanlık giden maçta Göksenin Köksal, Pero Antic'in üzerine sebepsiz yere yürüyünce barutu ateşledi. Galatasaray maç boyunca sakin kalabilseydi çekişmeyi son ana kadar götürecekti. Bu hareket Fenerbahçe taraftarını ateşlemekle birlikte Galatasaray'ı psikolojik olarak geri düşürdü. Fenerbahçe taraftarının Göksenin'e ve Ergin Ataman'a yönelik yaptığı hareketler, Abdi İpekçi'deki olası reaskiyonu kaçınılmaz kıldı. 

Sonuç: 8 Eurolig şampiyonluğu bulunan ve basketbolda dünyaca bir otorite sayılan Zeljko Obradovic'in yüzüne tükürük (ayran).

SAHADA OLAN SAHADA KALIR

Obradovic'in, Ivkovic'in, Ergin Ataman'ın ve daha nice basketbol koçunun saha içindeki duruşlarına bir bakın. Olgun ve yapıcı maç sonu demeçlerine... Sahada olan sahada kalır. Maç bitince tokalaşırlar. Bir sonraki maçın planlarını yapmaya başlamışlardır bile son düdük çaldığında; ama taraftar...

Türkiye'de bu taraftar kitlesi basketbol izlemeyi kesinlikle hak etmiyor. Sahaya atılan cisimler, çakmaklar, spor ruhunu zedeleyici tezahüratlar ve hareketler bu ülkede sporu sevimsiz kılıyor.

Obradovic geleceği görerek bu konuda taraftarlarını maç sonunda uyarmış ve Galatasaray'ı rahat bırakmalarını ve sahada basketbol oynanaması gerektiğini üsturuplu bir şekilde söylemişti. Ergin Ataman da her fırsatta centilmence mesajlar veriyor; ama nafile...

BAKANLIK HAREKETE GEÇMELİ

Türkiye'de maça gitmek metrobüse binmek gibi. Bileti olan giriyor ve hiçbir önlem alınmıyor. Futbolda passolig var ama cezayı tribün ve kulüp yiyor. Cezayı şahsa vereceksin. Bu sahaya çakmak atıp spor adamına küfredenler ömür boyu hiçbir spor müsabakasına giremeyecek. 

Passolig'den ceza alan adam basketbol salonuna nasıl rahatça girebiliyor? Bunun izahı yok. Artık sert tedbirler alma vakti. Sahaya çakmak atan, ayran atan, küfreden adam, cebinde taşıdığı kimlikle bu ülkede bir spor müsabakasını yerinden izlememeli. Bunu hak etmiyor. Bunu sağlamak bu kadar mı zor? Kulüpler taraftarsız mı kalır? Hayır. Bu serseriler yüzünden kaç aile karısı ve çocuğuyla maça gitmiyor... Güzellikler doldursun tribünleri. Hayvanlarsa evlerinden izlesinler. Gençlik ve Spor Bakanlığı bu konuda harekete geçerek Türk spor kurumlarıyla birlikte radikal disiplin kararları almalı.

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
James Harden'dan yeni rekor
James Harden'dan yeni rekor
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta