Riekerink ve yeni Galatasaray
Görkem Çoksezen

Riekerink ve yeni Galatasaray

Bu içerik 846 kez okundu.

Hamza Hamzaoğlu'nunu gidişinin ardından yaşadığı teknik direktör kaosunu Jan Olde Riekerink ile sonlandırdı Galatasaray. Şimdilik... Şimdilik diyorum çünkü Hollandalı'nın A takım teknik direktörlük kariyeri yok. Dolayısıyla kredisi fazla değil. Süper Lig'de alınacak 3-4 mağlubiyet serisi, onu görevinden edebilir. Ya batacak, ya da çıkacak 53 yaşındaki çalıştırıcı...

Dünya futbolunun en değerli altyapı organizasyonlarından birine sahip olan Ajax'ta 15 yıl genç takım antrenörlüğü yapmış birinden bahsediyoruz. Dolayısıyla Florya'nın tek yetkilisi olan Riekerink, burada baştan aşağıya bir devrim gerçekleştirerek Galatasaray'ı artık kaliteli a takım futbolcusu yetiştirebilen bir gençlik merkezi haline getirmeli. 

Her takımın taraftarı bunu istiyor. Artık gelen yönetimler bunu görmeli. Taraftarlar, çekirdekten yetişen genç ve dinamik bir kadro için 1-2 sezon şampiyon olmamayı görmezden gelir.

RİSK ALMALI

Son 10 yılda Galatasaray'ın altyapısından çıkıp a takımda oynayabilen oyuncular: Arda Turan, Semih Kaya, Emre Çolak. Semih ve Emre Çolak belirli bir seviyede kaldılar. Emre zamanında İspanya'ya giderek kendini kurtardı, önü açık. Semih Kaya şu anda ilk 11'de oynar diyemiyoruz. Bakın dünya starı potansiyeli Bruma 19 yaşında Galatasaray'a geldi. Gelişmedi. 1 sene İspanya'da top koşturdu. Görüntü ortada. Bu da demek oluyor ki Türkiye'da genç futbolcuları geliştirmeye yönelik bir altyapı sistemi yok. Yıllardır söyleniyor bu. Adım atan yok.

Riekerink A takımın yanı sıra genç takım oluşumlarında radikal bir devrim yapabilecek potansiyele sahip birisi. Buraya ciddi bütçe ayrılmalı, modern bir genç takım antrenör kadrosu kurulmalı. Kondisyonerinden fizyoterapistine kadar... Potansiyelli ve çok gelişim gösteren futbolculara A takımda ciddi süreler verilmeli. Genç takım hocası olan ve maksimum ederi Galatasaray'da bir teknik direktör asistanı olabilecek Riekerink, bunu yaparsa büyük katkı vermiş olur. Galatasaray'ın 10 senesi kurtulur. 

Yabancı sınırının kalkması ile birlikte, transfer harcamalarının artması öngörülse de, UEFA'nın katı FFP kuralları kulüpleri frenledi. Artık yeni çocukların ve yeni Galatasaray'ın devri olmalı. Varsın 2-3 sene şampiyon olamayalım. Türk futbolunda bir devrim yapabilmek için bunu göze almalıyız... 

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
James Harden'dan yeni rekor
James Harden'dan yeni rekor
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta