Emre Mor ve İstiklal Marşı
Görkem Çoksezen

Emre Mor ve İstiklal Marşı

Bu içerik 1158 kez okundu.

Türkiye Milli Takımı'nın geleceği 19 yaşındaki Emre Mor... Dünyaca tanınır itibarda bir futbolcu olacağı bugünden belli. 19 yaşında Danimarka'dan Alman devi Borussia Dortmund'a transfer oldu. Milli takım Euro 2016'da tel tel dökülürken, belki bizi sevindiren tek şey, geleceğin starını kazanmamız olmuştu. 

Prim meseleleriyle, üst üste alınan yenilgilerle asık suratlı, demoralize futbolcu grubu ve bir teknik direktör varken, bu saf çocuk her şeye rağmen gülümsüyordu. İçinde hiçbir kötülük yoktu. Türklüğü ağır basan bu pırıl pırıl genç, Türkiye Milli Takımı'nı seçti. Euro 2016'da oynayacak olmaktan dolayı havalara uçuyordu.

Her yönüyle alkışladığımız Emre Mor'u yerin dibine sokmamız da geç olmadı. Neymiş, milli marşımız okunurken sakız çiğniyormuş. Bu olay çeşitli sitelerde haber oldu. Oyuncuya Twitter'da bu olaydan dolayı tepki veren ne idüğü belirsiz insanların mesajlarına yer verildi.

Bu olayı derinlemesine izah ve analiz etmek istiyorum. Ben de Türkiye'de ulusal bir spor gazetesinde çalışan bir spor editörüyüm. Dolayısıyla işleyişi iyi biliyorum. Fazla genellemek istemiyorum. Bu haberi yapan kişi, sadece bir editör. Oturuyor, haber değeri görüyor ve yazıyor. Yazdıkları binlere, yüzbinlere ulaşıyor. İçeriği menfi veya müspet olsun, okunduğunu fark edern diğer sitelerin editörleri de bu haberi sayfalarına koyuyorlar. 

Yani sizin okuduğunuz tüm haberler, o editörün haber algısına, bilgisine ve haber etiğine dayanıyor. Gelelim asıl meseleye.

Danimarka'da doğup büyümüş olan Emre Mor, Türkçe konuşamıyor. Gittiği okullarda İstiklal Marşı okunmuyordu. Türkçe konuşulmuyordu. Türk arkadaşları yoktu; çünkü Türkiye ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir yerde yaşıyordu...

Hal böyleyken bu çocuğun gelip 2 günde Türkçe'yi kökünden sökmesini, Türk adet ve göreneklerine uymasını bekleyemezsiniz. İstiklal Marşı okumuyor, sakız çiğniyor diye suçlayamazsınız. Suçlayanlar çıkar; ama sen bu salakların laflarını kalkıp haber yapamazsın.

Adamın futbolu, yeteneği bitti bir bu mu kaldı vuracak? Sosyal medyada ilgi yumağı olmak için provokatif yazılar yazan zavallıların düşüncelerini kopyalamak mıdır gazetecilik? Daha 19 yaşında ulan bu çocuk 19!

Arda Turan'ı da bu tür çifkef haberlerle zamanında Galatasaray taraftarının önüne atan çürümüş medya, bugün Emre Mor'a aynısını yapıyor. Yapmayın! 

Emre Mor, Türkiye'nin ismini ilerleyen yıllarda ücra yerlere taşıyacak potansiyele sahip biri. Şimdi bu çocuğa sahip çıkacak yere, İstiklal Marşı bilmediği için ona vuranlar gerçekten milli duygulara sahip, samimi insanlar mı?

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
James Harden'dan yeni rekor
James Harden'dan yeni rekor
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta
Shinji Kagawa Beşiktaş'ta