Galatasaray
Giriş Tarihi : 21-05-2018 23:48   Güncelleme : 21-05-2018 23:48

Bafetimbi Gomis: Fatih Terim demek, başarı demek!

Galatasaray’ın şampiyonluğunda Florya’daki personelden taraftara, teknik heyetten yönetime dek bütün sarı kırmızılı camianın katkısı var. Ama bir isim var ki, onu kesinlikle ayrı bir yere koymak gerekiyor. Bafetimbi Gomis’ten söz ediyoruz tabii ki...

Bafetimbi Gomis: Fatih Terim demek, başarı demek!

Ligde attığı 29 golle mutlu sona ulaşılmasında büyük pay sahibi olan Fransız futbolcu, şampiyonluk sonrası ilk röportajını Hürriyet’e verdi. Futbol kariyerinde ilk kez şampiyonluk mutluluğu yaşayan Bafetimbi Gomis, hem Galatasaraylılara hem de Fenerbahçeliler başta olmak üzere tüm futbol camiasına önemli mesajlar verdi...

Şampiyonluk nasıl bir duygu? 

Her zaman dendiği gibi en güzel şeyler en son yaşanır. Geçmişte bana Türkiye’ye gelip kariyerimin en güzel anlarını burada yaşayacağımı söyleseler inanmazdım. Bu, beklentimin ötesinde bir durum oldu. Hem gol rekoru kırdım hem de şampiyonluğu elde ettim. Ailem ve ben çok hızlı bir şekilde adapte olduk.

Sen, Marsilya’da da oynadın. Marsilya ile Galatasaray’ı karşılaştırır mısın?

Fransız takımları arasında Galatasaray’a en çokbenzeyen takım Marsilya. Orada oynamış olmam Galatasaray’da başarılı olmamı sağladı aslında. Ancak itiraf etmeliyim ki, Galatasaray’da yaşadıklarım çok özel anlar ve bunu tüm kariyerim boyunca hiçbir yerde yaşamadım. Galatasaray’da yaşadıklarım bir hayal, bir peri masalı, eşsiz bir hikaye... Sene başında bana Galatasaray ile nasıl bir hikaye yazmak istediğimi sorduğunuzda hiçbir şekilde cevap veremezdim.

Ama aldığım sonuç yazılabilecek en güzel hikayenin sonucu idi. İstanbul’a geldiğimde insanların beni karşılaması, atamadığım 3 penaltıdan sonra bana yazdıkları mesajlar...

TERİM BENİ HEM OLGUNLAŞTIRDI HEM DE GOL KRALI YAPTI

Bafetimbi Gomis, Galatasaray’da sadece ilk şampiyonluğunu kazanmakla kalmayıp, futbolunu da geliştirdiğini ifade etti...

Fatih Terim ile çalışmak nasıl bir duygu?

Fatih Terim’in gelişiyle birçok şey değişti. Bir hukukçu nasıl bütün yasaları biliyorsa, kendisi aynı şekilde ligi ve rakipleri çok iyi tanıyor. Onun bize aynen söylediği gibi lig gerçekleşti. Kendisi Türkiye’nin en büyük hocası. G.Sa- ray ile kazandığı 7 şampiyonluktan sonra kendisini anlatmaya gerek olmadığını düşünmüyorum. Fatih Terim demek başarı demek! İlk şampiyonluğumu onun sayesinde kazandım, kendimi geliştirdim ve gol kralı oldum.

Bana göre Terim küçük takımlara uygun bir hoca değil. Karakterli ve büyük oyuncularla çalışması gereken bir hoca. Oyuncuların da sorumluluklarını bilen bireyler olması gerekir. Kendisi bebek bakıcılığı yapacak tarzda bir hoca değil. Saha içinde ve dışında oyunculara ne yapmaları gerektiğini söylemesi gereken kişi değil. Sorumluluk alabilen ve bunları yerine getiren oyuncuları seviyor. Daha önce de büyük kulüplerde oynadım ancak hayatımda ilk defa doğru zamanda ve doğru yerde bulunuyorum. Ben de bana verilen sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyorum.

FATİH HOCA GELİNCE DESTEK ARTTI

İlk yarıda Galatasaray büyük takımlardan kime yenildi ise ikinci devrede Terim ile hepsini mağlup etti. Bu bir Terim etkisi mi? Galatasaray her zaman için büyük bir takımdır. Tudor  da iyi bir hoca idi. Şampiyonlukta onun da katkısı var. 6 ay boyunca takımı yönetti. Sonradan bir değişiklik oldu. Fatih hocanın gelişi ile atmosfer bir anda değişti. Tüm taraftarlar tarafından desteklendiğimizi gördük. Türkiye’de taraftarlarının takımının arkasında olması çok önemli faktör.

‘YARALARIMIZI SARDI’

Fatih hoca ile de yenilgiler aldık ancak bu mağlubiyetlerin Galatasaray’a çok olumlu etkileri oldu. Tudor ile yaşasaydık bunların olumsuz etkileri olacaktı. Taraftarlar belki bizi desteklemeyecekti.

Takım içinde yaşanan çatlaklarda Fatih hoca tam bir mimar gibi davrandı. Yaraları sarmayı, takımı bir araya getirmeyi başardı.

EVDEKİ MAÇLARI TARAFTARLARLA ÇÖZÜYORDUK

İç sahada 17’de 16 yapan Galatasaray deplasmanlarda neden beklenen başarıyı gösteremedi?

Bunun nedeni daha çok oynadığımız oyun tarzından kaynaklanıyordu. Kendi evimizde oynadığımızda daha baskılı bir oyun ortaya koyuyorduk. Taraftarın desteği ile rakip defansı çözüp daha fazla alan bulabiliyorduk.

Deplasmana gittiğimizde o kadar çok boş alan bulamıyorduk. Her ne kadar dış sahada 7 maç kaybettiysek de, ligin genelinde 24 galibiyetle en çok maç kazanan takım olduk. Bazen kazalar da olmuyor değil, olabilir. Ancak tüm senenin geneline baktığınız zaman en çok kazanan ve en çok gol atan takımız. Baştan sona lider giden bir takım olduk. Baştan sona hak ettiğimiz bir şampiyonluğa ulaştık.

Bugün dönüp arkaya baktığınız zaman, “Ligde hangi takım en iyiydi ve şampiyonluğu hak etti” diye sorsanız, eminim sadece Galatasaraylılar değil, diğer takım taraftarları da Galatasaray olduğunu söyleyecektir.

ŞAMPİYONLUK GOLÜ O PENALTILARIN ESERİ

Gomis’in Galatasaray kariyerinde en çok dikkat çeken olay, Akhisarspor, Beşiktaş ve Konyaspor maçlarında penaltı kaçırmasıydı. Fransız futbolcu bu olayla ilgili sorularımıza çarpıcı yanıtlar verdi:

Penaltıları kaçırmana sebep olan şey stres ya da baskı mıydı?

Stres değildi. Bazen olayların böyle olması gerekiyor. Kader böyle istedi ve böyle oldu. Belki o 3 penaltıyı kaçırmam gerekiyordu. Belki de

Göztepe maçında şampiyonluğun kilidini açacak olan golü atmam için bunun böyle olması gerekliydi. Penaltıları kaçırdıktan sonra tekrar konsantre olmaya çalıştım. Neredeyse her antrenman sonrasında antrenör Levent Şahin ile penaltı çalışması yaptım. Nasıl topa vurmam gerektiği ile alakalı.

Göztepe maçındaki penaltıda topun başına geçerken korkmadın mı?

Hayır, hiçbir şekilde korku hissetmedim. Tam tersi pozitif düşündüm. 30 milyon Gala tasaray taraftarının o penaltıya odaklandığını ve beni izlediğini biliyordum. Sadece Galatasaray taraftarı değil, diğer tüm takımların taraftar- ları da beni seyrediyorlardı. O anda bütün sene karşılaştığım insanlar aklıma geldi. Çocuklar, anneler, babalar, yaşlılar, hastanede ziyaretine gittiğim insanlar... O insanları mutlu etmenin en iyi yolunun bu golü atmak olduğunu düşündüm o anda. Benim gibi bir forvetin sorumluluklarından kaçmaması gerekiyor. Buna karar verdim. Azimle çalışarak o penaltıyı atabileceğimi gösterdim ve başardım. Gollerimi 30 milyon Galatasaray taraftarı için attım.

Sen Kasımpaşa maçında sahada bayılınca herkesin yüreği ağzına geldi. O anları anlatabilir misin? 

Ben duygusal bir kişiyim. Bu açıdan Türklere çok benziyorum aslında. Kalpten olan her şey benim için değerlidir. Sahaya Galatasaray forması ile çıktığım zaman çok duygulanıyorum, gönlümden geçen çok fazla şey oluyor. O gün de duygusal açıdan yoğun olduğum bir gündü. Ve saha ortasında bayıldım. O anı yaşadıktan sonra kendimi daha hafiflemiş, özgürleşmiş hissettim.

‘O PENALTILARDAN SONRA YOGA YAPMAYA BAŞLADIM’

Belki ligin sonunda kaçırdığım penaltılar da bundan kaynaklanıyordu. O penaltılardan sonra yoga yapmaya başladım. Yoga sayesinde daha az sinirli, duygularımı kontrol edebilir hale geldim. Ve maçlara çok daha rahat çıkmaya başladım. Ben böyle bir insanım. Bu nedenle kendimi Türklere yakın hissediyorum.

Taraftar seni çok seviyor. Bu kadar sevgiyi bekliyor muydun?

Başarımda taraftarlarımızın verdiği desteğin büyük rolü var. Bu açıdan çok şanslı olduğumu düşünüyorum. İyi kariyerlere sahip birçok oyuncu bu şansa erişemedi ne yazık ki!

Türkiye’de seni en çok zorlayan defans oyuncusu ve kaleciler kim?

Türkiye’deki en iyi defans oyuncu kesinlikle Serdar Aziz. En iyi kaleci ise tartışmasız Muslera. Büyük bir takımda oynuyorum. Şampiyon oldu isek takım olarak en iyi oyunculardan oluştuğumuz için bunu başardık. Antrenmanlarda Serdar, Ahmet, Maicon ya da Denayer mücadeleyi en üstte tutup beni bir hayli zorluyorlar. Ben de bu sayede gelişim gösteriyorum. Aslında bu sayede de bu rekoru kırabildim. Türk futbolunun geneline baktığım zaman sadece Galatasaray’da değil, diğer kulüplerde de çok iyi yerli oyuncular olduğunu düşünüyorum. Serdar gibi futbolcu-
lara sahip kulüplerin daha fazla sahip çıkmaları gerekiyor.

SÖZÜMÜ TUTUP SAÇLARIMI KESECEĞİM

Şampiyon olmanız halinde saçlarını keseceğini söylemiştin?..

Bu sözü Galatasaray’a ilk geldiğim gün, basın toplantısında vermiştim. ‘21’den fazla gol atarsam ve şampi- yon olursak, saçlarımı kestireceğim’ demiştim. Verdiğim sözü tabii ki tutacağım ama, elbette ki benden saçlarımı tamamen kesmemi beklemeyin.

VALBUENA'DAN TEBRİK MESAJI

Fenerbahçeli Valbuena ve Kameni yakın arkadaşların. Şampiyonluk için tebrik mesajı attılar mı?

Valbuena bu sabah mesaj gönderdi beni tebrik etmek için. Her ne kadar iki takım rakip olsa dahi, yaptığı hareketin çok büyük bir jest olduğunu düşünüyorum. Çok güzeldi ve mutlu oldum. Benim spor anlayışım da budur. Fenerbahçe de geriden gelip çok iyi bir şekilde sezon sonunu getirdi. Ligi ikinci olarak bitirdiler.

FENERBAHÇE'YE AVRUPA’DA BAŞARILAR DİLİYORUM

Türkiye Ligi artık çok medyatik hale geldi. Bu yüzden Türk takımlarının önemli, iyi yerlerde olması gerekli. Türkiye’nin imajına katkıda bulunmak için temsilcilerinin iyi yerde olması gerekiyor. Türkiye bir futbol ülkesi. Bunu ben görüp yaşıyorum. Gelecekte daha kaliteli ve iyi futbolcuların gelmesi için Avrupa’da alınan skorlar çok önemli.

EURO 2024 TÜRKİYE’DE YAPILMALI

Sadece takımlar bazında değil, EURO 2024’ün ya da Dünya Kupası’nın burada düzenlenmesi isteniyorsa, takımların Avrupa sah- nesinde kalitelerini ortaya koyması çok önemli. Bu yüzden F.Bahçe gibi güçlü bir takımın ikinci olmasının önemli olduğu görüşündeyim. Avrupa’da F.Bahçe’ye başarılar diliyorum.