Süper Lig
Giriş Tarihi : 09-11-2018 01:04   Güncelleme : 09-11-2018 01:04

Derbiye rekor ceza: 43 maç

PFDK, iki kulübe toplam 43 maç men ve 260 bin lira para cezası verdi. Terim’in 7 maçlık cezası 6 Kasım’daki ilk sevk kapsamında kesildi. Kurul, haftaya yapacağı toplantıda Terim’le ilgili 2. sevki görüşecek ve gerekirse ceza verecek.

Derbiye rekor ceza: 43 maç

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Süper Lig’deki Galatasaray-Fenerbahçe karşılaşmasından sonra yaşanan olaylara karışanlara toplam 43 maç men cezası verirken, kulüpler dahil 260 bin 600 lira para cezası kesildi. Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, müsabaka hakemi Fırat Aydınus’a yönelik hareketi ile flaş röportaj ve basın toplantısında sportmenliğe aykırı açıklamalarından dolayı 7 maç men ve 65 bin lira para cezasına çarptırıldı. Antrenör Hasan Şaş’a, rakip futbolcuya saldırısı nedeniyle 8 maç men ve 20 bin 800 lira para cezası verildi. 

Kulüplerin cezalara itiraz etmesi beklenirken, Tahkim Kurulu değişiklik yapmazsa, Galatasaray’da Fatih Terim, Hasan Şaş, Donk, Fenerbahçe’de Jailson ve Soldado, ilk yarıyı kapattı. Bu durumda sarı kırmızılılar, Beşiktaş ve M.Başakşehir maçlarına bu isimlerden yoksun çıkacak. Fenerbahçe de Trabzon deplasmanında Jailson ve Soldado’yu oynatamayacak. Bu isimler TFF’nin henüz takvimini açıklamadığı Ziraat Türkiye Kupası maçlarında oynamayacak ve bu karşılaşmalar ligdeki cezalardan düşülecek.

Galatasaraylı futbolculardan Donk 6 maç men ve 15 bin 600 lira, Ndiaye 5 maç men ve 13 bin lira, Rodrigues ise 3 maç men ve 7 bin 800 lira para cezası aldı. 

Kulübün internet sitesindeki açıklamasından dolayı PFDK’ya sevk edilen Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz hakkında ceza tayinine yer olmadığı kararlaştırıldı. 2. başkan Abdurrahim Albayrak ise maç bitiminde sahada yer aldığı için ihtar aldı.       

Cengiz ve Terim hakkındaki kararlar 6 Kasım tarihli sevk dosyasını kapsıyor. İkili, Schalke maçı öncesi ve sonrası yaptıkları açıklamalar nedeniyle bir kez daha PFDK’ya gönderilmişti. PFDK, bu konudaki kararını haftaya yapacağı toplantıda verecek.

Fenerbahçeli futbolculardan, derbi sonrası Galatasaraylı Belhanda’ya tokat atan Jailson 8 maç men ve 20 bin 800 lira, Soldado ise 6 maç men ve 15 bin 600 lira parayla cezalandırıldı.   Ayrıca Galatasaray Kulübü’ne 85 bin, Fenerbahçe’ye 12 bin lira para ve tribün kapatma cezaları verildi.

İki kulüp, gerekli savunmalarını hazırlayıp başvuruda bulunmaları halinde Tahkim Kurulu bugün olağanüstü toplanarak, PFDK’nın verdiği cezaları değerlendirebilir. İtirazların bugüne yetişmemesi durumunda bu cezalar Tahkim’in daha sonra yapacağı toplantıda da görüşülebilir.