Kadın Basket
Giriş Tarihi : 09-09-2020 11:56   Güncelleme : 09-09-2020 11:56

Efe Güven: Bria Hartley'in sakatlığı planlarımızı bozdu

Galatasaray Kadın Basketbol Takımımızın Başantrenörü Efe Güven, Galatasaray TV'ye açıklamalarda bulundu.

Efe Güven: Bria Hartley'in sakatlığı planlarımızı bozdu

Bria Hartley'in sakatlığının planları sekteye uğrattığını dile getiren koç Efe Güven, "Bria bizim takım kurgumuzda sistemimizin en önemli parçalarından biriydi. Transfer döneminde onunla anlaşabilmek için ciddi bir yol kat etmiştik. Sonunda da anlaşmıştık. Şu anki planlarımızı tamamen bozdu. Tekrardan bir kurgu ve yapılanma, plan yapmamız gerekiyor. Bria'nın sakatlığının açıklanmasından itibaren oluşturduğumuz kısıtlı seçenekler üzerinde yöneticilerimizle birlikte başladık. Neredeyse her gün Oytun Bey ile bu seçenekler üzerinde konuşuyoruz. Belli görüşmeler yapıyoruz. Bria2nın bu sakatlığı öyle bir zamanda denk geldi ki elimizi kolumuzu bağladı. Bizi de zora soktu. En nihayetinde onun yerini dolduracak bir oyuncu bulmaya çalışacağız. Onun kadar katkı verim alır mıyız, onu sezon içinde göreceğiz; ama planlarımızı ciddi derecede sekteye uğrattı. Çünkü 2 tane ABD'li oyuncumuz bosman oluyordu ve 3 ABD'li oyuncu ile sahada yer alabiliyorduk. Şimdi Bria'nın sakatlığı, bir ABD'li aldığımız zaman bir Avrupalı ya da bir bosman oyuncu almamızı gerektiriyor. Bu kadar seçeneğimiz yok. 10 kişiden az bir listemiz var. O liste doğrultusunda hareket etmeye çalışıyoruz. Bütçemize de uyması gerekiyor." diye konuştu. 

Eda Şahin'in form tutamadan talihsiz bir sakatlık yaşadığını dile getiren antrenör, "Eda daha önce bundan 1,5 sene önce Fenerbahçe ile oynadığımız yarı final serisinde sakatlanmıştı. Pandemi öncesinde yavaş yavaş antrenmanlara çıkmaya başlamıştı. Bir maçın kadrosuna alıp süre de vermiştik. Tekrar burada antrenmanlar başladığında o sağlıklı girişi yapamadı. Bria'nın sakatlığına benzer bir şekilde temassız bir pozisyonda sakatlık yaşadı. O da geri dönemedi. Bu da bizim rotasyon anlamında kadro sayımız anlamında bizi zorluyor. Bu dönemde koronavirüsten dolayı sürekli test oluyorsunuz. Rotasyonu geniş tutmak gerekiyor. Birinde test pozitif çıktığı vakit, onu takımdan ayırıyorsunuz. Nasıl bir sezon ile karşılaşacağımızı açıkçası ben de çok merak ediyorum. Yine herkesin gurur duyacağı, mücadelesinden keyif alacağı, her hafta maçı başlasın diye hevesle bekleyeceği bir takım yine de sahada olacak." dedi.

Yeni sezonda koronavirüsten dolayı belirsizlikler olduğunu vurgulayan Efe Güven, "Bria'nın sakatlığından sonra çalışmalarımız tekrara dönmeye başladı. Yeni anlaşacağımız yabancının ya da yabancıların durumuna göre oyun kurgumuzda ufak tefek değişiklikler yapmamız gerekebilir. Şu anki hazırlıklarımızla yapabileceğimizin en iyisini yapmayı çalışıyoruz. WNBA sezonu bittikten sonra yabancılarımız geç gelecek. Sayı olarak da azaldığımız için hazırlık maçlarını doğru şekilde planlamamız gerekiyor. İzmit turnuvamız olacaktır. Virüsün artmasından dolayı yöneticilerimizle birlikte görüştükten sonra gitmeme kararı aldık. Hem oyuncu sayımız az hem de durumu biraz daha görmek istedik. Tüm sezonu bu tehdit ile beraber geçireceğiz. Benim de hiç tecrübe edinmediğim 100-200 yılda bir olan bir olay. Euroleague toplantısı oldu. Bazı takımlar ocak ayına ertelenmesini, bazısı hemen oynanmasını istedi. Biz de ocağa kadar durumu görmekten yanayız. Avrupa'da da vakalar artmaya başladı. Bilinmezlerin olacağı bir sezon olacak. Taraftarın olmadığı, her hafa bir oyuncumuzun acaba COVID virüsünden dolayı sahaya çıkartamayacağı tedirginliği ile geçireceğimiz bir sezon olacak." diyerek sözlerini noktaladı.