Galatasaray
Giriş Tarihi : 07-12-2020 16:56   Güncelleme : 07-12-2020 16:56

Galatasaray Ormanı açıldı

Galatasaray Hatıra Ormanı Galatasaray Kemerbugraz Tesisleri'ndeki fidan dikimiyle açıldı. 2 bin fidanın yer alacağı ve sarı kırmızı çiçeklerle donatılacak olan orman Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, İkinci Başkan Abdurrahim Albayrak, Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, yönetim kurulu üyeleri Mahmut Recevik, Ömer Cansever, Dilek Kutlu, Sicil Kurulu Başkanı Selçuk Erdoğmuş, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Müdürü Yusuf Şahin'in katılımlarıyla gerçekleştirildi. 

Galatasaray Ormanı açıldı

2 bin fidanın yer alacağı Galatasaray Ormanı'nda Başkanımız Mustafa Cengiz, kurucumuz Ali Sami Yen'in adına ilk fidanın dikimini gerçekleştirdi. Törende Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Başkanımız Mustafa Cengiz’e günün anısına bir plaket takdim etti.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken'in açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen başkan Mustafa Cengiz şu açıklamaları yaptı:

"Biz ilkokuldayken, tabiat dersi okurduk. Bize bitkiyi sevmeyi, çimenlere bakmayı ve ağaçları korumayı öğrettiler. Aile olarak da yaş kesmeyin dediler. Yaş kesmek ağaç kesmek demektir. Özellikle buradan Milli Eğitim Bakanlığı'na sesleniyorum; ağaç ve yeşil sevgisi ilkokul düzeyinde başlaması gerek. Bugün Türkiye bir susuzluk sorunu çekiyorsa, bunun nedenlerinden birisi ormanları hoyratça kullanmamız. Orman Bakanlığımız, bu konuda çok büyük çaba gösteriyor. Toroslar'da, Bolu'da Orman Bakanlığımızın tesislerini de gördüm. Sağlık çalışanlarımız Covid-19 için nasıl mücadele veriyorsa oradaki kardeşlerimizin de ormanı yaşatmak için aynı mücadeleyi verdiğine gözümle tanık oldum. Onlara burada Orman Genel Müdürümüz Yusuf Şahin kanalı ile bir daha teşekkür ediyorum. Sayın bakanımız dahil ormancı kardeşlerimiz sağ olsun, var olsun. Bu arada biz Galatasaray olarak Avrupalıyız, Floryalıyız, Beyoğluluyuz... Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken delaleti ve yardımlarıyla Galatasaray Spor Kulübü olarak bir Eyüplü olmaktan da gurur duyacağız. Galatasaraylılar Eyüp’de gördüğünüz bu arazide elinden gelen gayreti hem Türk sporu için hem camia için gösterecektir. 50 dönüme yakın araziyi bize derhal sağlayan ve 1 yıldır yaptığımız çalışmaları bugün realize eden Orman Bakanlığı'na ve Eyüpsultan Belediyesi'nin desteklerine çok teşekkür ederim. Gerçekten bize görünmeyen çok büyük destek veriliyor. Perde arkasında, mutfakta müthiş bir çaba gösteriliyor. Bütün Galatasaray camiasına teşekkür ediyorum. 50 dönüm arazide 400 yeni üyemiz, artı başkanlarımızla 459 ağaç dikeceğiz. Bu ormanın, topluma hem fiziken hem ruhsal olarak değer katacağına inanıyorum."

Kemerburgaz'daki tesisleşmenin ne zaman başlayacağı ile ilgili gelen soruya yanıt veren Başkanımız Mustafa Cengiz, "Burasını devlet bize tahsis etti. Karşılığında Riva, Florya, hatta Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen'in arazisini aldı. Adaletin dehlizleri vardır. Galatasaray, Türkiye'nin en büyük camiasıdır. Bir an evvel adaletinin ve hukukun emrini yerine getirip çekilsinler. Devletle uğraşılmasın. Devlet ile mahkemelik olmak, devleti karşılarına almak çok yanlış. Bu, devleti zayıflatmaktır. Onlara bunu tavsiye etmiyoruz. İstediğimiz gibi bir kot farkı var. Galatasaray bunu da yapacak güçte. Büyükçekmece'de de bir projemiz var. Hocamızla gidip bakacağız araziye. O da bizim. Amatörler için de olabilir; tersi de olabilir. Elimizde enstrüman çok. İnşallah hepsi olacak. Uzun bir zamanda olmayacak. Hepsi kısa bir zamanda olacak diye umuyorum." şeklinde yanıt verdi.  

Eyüpsutan Belediye Başkanı Deniz Köken yaptığı konuşmada, “Ağaç dikme etkinliği ile aynı zamanda Galatasaray'ın yeni tesislerinin temelini atmış oluyoruz. İşe yeşil ile başlıyoruz. Türkiye'nin Dünyanın özel bir markası olan Galatasaray'ın bölgemizde böyle bir organizasyon yapmasından dolayı memnuniyet duyuyorum. 2000 civarında ağaç dikilecek. Kemerburgaz'da bu bölgenin tamamı ormanlık alanlar. Galatasaray ile beraber yeşile bir katkı da bizler yapıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Müdürü Yusuf Şahin ise, "Bizler Türk ormancıları olarak sayın cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Sayın Bekir Pakdemirli beyefendinin koordinasyonunda sahip olduğumuz orman ve orman kaynaklarını en iyi şekilde koruyup, geliştirip, genişletip topluma çok büyük faydalar sağlayacak şekilde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bugün burada, toplamda 2000 adet fidan dikimi gerçekleştirilecektir. Dikilecek olan fidanların seçiminde özellikle renklerin olmasını, işletme müdürümüz Veli Altuntaş bize önerdi. Biz de hakikaten mutlu olduk. Camianızın renklerinin doğaya yansıtılması bizim için de çok önemliydi. 200 adet muhabbet ağacı türünden, 1000 adet de kırmızı amerikan meşesi renkleri, toplam 1200 tane sarı-kırmızı renklerde olacak şekilde planlanmış, bunun yanı sıra 500 adet kara selvi 300 adet çınar olmak üzere toplamda 2000 adet fidanı toprakla buluşturmuş olacağız." şeklinde konuştu.

Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Müdürü Yusuf Şahin'in konuşmasının ardından Başkanımız Mustafa Cengiz, İkinci Başkanımız Abdurrahim Albayrak, Başkan Yardımcımız Yusuf Günay ve yönetim kurulu üyelerimiz, kurucumuz Ali Sami Yen adına el birliği ile fidan dikerek Galatasaray Hatıra Ormanı'nın açılışını tamamladılar.