Galatasaray
Giriş Tarihi : 19-01-2021 19:23   Güncelleme : 19-01-2021 19:23

Yusuf Günay'dan Mert Hakan Yandaş kararına sitem

Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, A Spor’da gündeme dair açıklamalarda bulundu.Günay, Fenerbahçeli Mert Hakan Yandaş'a verilen bir maçlık cezayı standart dışı olarak değerlendirdi.

Yusuf Günay'dan Mert Hakan Yandaş kararına sitem

Profesyonel Futbol ve Disiplin Kurulu’nun verdiği cezalarda adil olması gerektiğini ifade Yusuf Günay, “Bugün PFDK’dan kararlar intikal etti. Biraz hayret ve şaşkınlıkla karşıladığımız kararlarla karşı karşıyayız. Bir örnek vermek isterim. Futbolcumuz Emre Kılınç yakın zamanda, kırmızı kart verilip verilmeyeceği bile tartışılan gri bir pozisyon sonrasında kırmızı kartla cezalandırıldı ve iki maç ceza aldı. Sanıyorum 2017-2018 Sezonu’nda Sofian Feghouli, Trabzonspor maçında Olcay Şahan ile bir tartışmaya girmişti. Feghouli’ye bir faul yapmıştı. Feghouli ona bir tepki gösterince kırmızı kartla oyundan ihraç edildi ve üç maçla cezalandırıldı. Bugün bir rakibimizin futbolcusu sahada rakibine tekme atmak suretiyle ihraç edilmesine rağmen bir maçla cezalandırıldı. Aslında bu gerçekten adalet duygusun zedeleyen, kabul edilemeyecek kararlar olarak nitelendiriyorum. İnsanlar bu kararları verirken ellerini vicdanlarına koysunlar. Çok yakın zamanda benzer futbolculara iki veya üç maç ceza verilirken sahada tekme atan futbolcuya bir maç ceza verilmesi asla kabul edilecek bir şey değil. Sporda bir kardeşlik, barış ve adalet tesis edilemezse sporun bir anlamı olmaz. Bunları ilgililerin gerçekten objektif, hakkaniyete uygun şekilde, kulüpler arasında ayrım yapmaksızın ve adil şekilde uygulamaları gerekir. Vicdanlara sığan, kabul edilebilir bir karar değil. Sahada futbolcuya tekme atan futbolcu bir maçla cezalandırılamaz. Dünyada bunun örneği olduğunu sanmıyorum.” diye konuştu.

Transfer süreci hakkında gelen soruya yanıt veren Galatasaraylı yönetici, “Bu konuda sayın başkanımız bir basın toplantısı düzenledi. Yönetim olarak 7. transfer dönemine girdik. Her zaman aynı şeyi söyledik. Galatasaray Spor Kulübü’nün menfaatleri her şeyin üzerindedir. Gündelik popülist yaklaşımlarla, transfer yapmak için transfer yapma durumu asla kabul edebileceğimiz bir durum değil. Bu zamana kadar Financial Fair Play anlaşması çerçevesinde, sürekli Galatasaray’ın mali durumu göz önünde bulundurarak hep artı veren transfer süreçleri yaşadık. Bu dönemde de bu şekilde, bütün kurallara uyarak, elimizdekinin en iyisini yaparak kulübümüz için gereğini yerine getireceğiz. “ ifadelerini kullandı.