İtalya Ligi
Giriş Tarihi : 26-02-2021 01:09   Güncelleme : 26-02-2021 01:09

Zlatan Ibrahimovic'den LeBron James'e taş!

Kariyerine İtalyan devi Milan’da devam eden dünyaca ünlü yıldız futbolcu Zlatan Ibrahimovic, saha içerisinde yaptıklarının yanı sıra saha dışında konuştuklarıyla gündeme geliyor. İsveçli yıldızın hedefinde bu sefer NBA süperstarı LeBron James vardı. Zlatan, sporcuların siyasi yorumlar yapmasını sevmediğini söyledi. 

Zlatan Ibrahimovic'den LeBron James'e taş!

UEFA’ya verdiği röportajda sporcuların sporunu yapması gerektiğini söyleyen Ibrahimovic, NBA'de Los Angeles Lakers forması giyen LeBron James’i kastederek, “O fenomen bir isim; ancak insanların durum bildirimi adı altında siyaset konuşmasını sevmiyorum. İyi olduğun şeyi yap. Ben futbol oynuyorum, çünkü en iyi yaptığım şey bu. Politikacı değilim. Politikacı olsaydım o vakit siyaset yapardım. İnsanların ünlü olduklarında yaptıkları ilk hata bu oluyor. Benim için en iyisi bu tür konulardan uzak durup en iyi yaptığım şeyi icra etmek. Öteki türlü yanlış şeyler yapma riskiniz var” diye konuştu.

Amerika Bileşik Devletleri’nde politik görüşünü sosyal medya mecralarından sakınmadan dile getiren LeBron James, ABD’nin bir önceki dönem başkanı Donald Trump zamanında attığı muhalif twitlerle epeyce konuşulmuştu. LeBron ayrıca, polis tarafından vahşice katledilen George Floyd için sosyal medyada adeta seferberlik başlattı. 

Zlatan Ibrahimovic, son olarak Serie A’daki Milan - Inter maçında rakip takımın santrforu Romelu Lukaku’yla saha içerisinde kafa kafaya gelerek adından söz ettirmişti. 

Haber Yorum: 

Sporcuların politik söylemde bulunması konusunda oyuncuların bağlı bulunduğu kulüpler negatif tavır takınıyor. UEFA ve FIFA, futbolcuların siyasi mesaj veya söylem içeren hareketlerine saha içinde asla izin vermiyor. Yakın zaman önce Türkiye A Milli Takımımızın Euro 2020 Eleme maçlarında gol sevinçlerinde yaptığı asker selamına UEFA’nın para ve kınama cezası verdiğini gördük. 

Öte yandan bazı sporcular, sosyal medya kanallarından yaptıkları paylaşımlarla bazı sosyal ve politik konular hakkında görüş bildiriyorlar. Sosyal medya saha dışı bir arena olduğu için UEFA ve FIFA gibi organlar buna karışamıyor. Elbette bu ‘karışamama’ olayının sınırı belirsiz. Farzı misal bir futbolcu ırkçı bir paylaşım yapması durumunda bu organların cezai yaptırım uygulaması beklenmeyecek bir şey değil. 

Bu konudaki en bariz örneği yakın zamanda Fenerbahçe’nin yeni yıldızı Mesut Özil’de gördük. İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal’da forma giydiği dönemde Uygur Türkleri’ne yönelik Çin zulmüne dikkat çeken Mesut’un kadro dışı kalması bu paylaşımına bağlandı. Arsenal’ın Çin pazarındaki ortaklarının bu paylaşımdan duyduğu rahatsızlık üzerine Mesut’un kadro dışı kaldığı haberleri İngiliz medyasında açıkça yazıldı. Kulübü bu konuyu yalanlamasına rağmen, teknik direktör Arteta tarafından Özil’in neden oynamadığı konusuna tatmin edici bir yanıt gelmedi. 

Dünyada en çok takip edilen meslek sahibi olan sporcuların, politika veya başka konulardaki düşüncelerini sosyal medya mecralarından dile getirmesi olsa olsa düşünce özgürlüğüne girer. Sonuçta yapılan paylaşımlar, yapan kişiyi bağlar. Olumlu ya da olumsuz reaksiyonları kendisi alacaktır. Dolayısıyla ülkesinde meydana gelen olaylara sessiz kalmamayı seçen LeBron James’i kınamak pek doğru olmasa gerek.