Süper Lig
Giriş Tarihi : 07-01-2016 01:05   Güncelleme : 07-01-2016 01:05

Bursaspor'da Noyan'dan taraftara prim

Timur Noyan: "Taraftarlarla ilgili bir projemiz var. 1 milyon lira yıl içinde taraftarlara, onların da göstermiş olduğu performansa göre dağıtılacak. Eğer ceza alırsak da bu cezayı onlardan keseceğiz"

Bursaspor'da Noyan'dan taraftara prim

Bursasopr'un 11 Ocak'ta gerçekleşecek olağanüstü kongresi için başkan adaylığı başvurusu yapan Timur Noyan, taraftarlarla bir araya gelerek projelerini anlattı.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen söyleşide konuşan Noyan, yanlış yönetimlerle kulüplerin maaş veya prim ödeyemeyecek duruma geldiğini ifade etti. Türkiye'de bir, iki takımın dışında bütün takımların durumlarının içler açısı olduğunu savunan Noyan, Bursaspor'un da dibe vurduğunu öne sürdü. Noyan, ekibiyle yaklaşık 1 yıldır profesyonel yönetim, transferlerin nasıl yapılması gerektiği, dünyada başarılı kulüplerin ne şekilde yönetildiği, altyapıdan nasıl para kazanıldığı gibi konularda çalışmalar yaptıklarını ve büyük kulüpleri incelediklerini aktardı.

Gelir-gider dengesini sağlayamayan hiçbir kulübün başarılı olmayı sürdürme şansının olamayacağını vurgulayan Noyan, "Bir yıldır bütün analizleri yaptıktan sonra öyle bir yol haritası çizelim ki bizden sonra gelecek olan yönetimler bu yol haritası üzerinde ayakları yere basan, anonim şirket gibi profesyonelce yönetilebilen ve kalıcı gelir kaynakları olan Bursaspor'u yönetsin. Real Madrid, Barcelona, Bayern Münih gibi dünyada başarılı olmuş büyük kulüplerin yapılarını inceledik" dedi. 

Projeleriyle ilgili taraflara bilgiler veren Noyan, şöyle devam etti:

"Sadece tek bir projemiz 500 milyon lira civarında Bursaspor'a net gelir getirecek. Bizim milyar doları bulacak projelerimiz var. Ancak bunlar 4-5 yıllık projeler. Çünkü bu projelerin ihale süreci, imar süreci ve ondan sonra da geri dönüşleri var. Beşinci yılın sonunda gerçekleştireceğimiz proje Bursaspor'un bütün borçlarını silecek hatta üstüne de transfer yapma imkanı olacak. Yeni stadyumun yanında 80 dönümlük arazi var. Kamulaştırmasının yapılması halinde bu arazinin 250 bin metrekarelik alanına alışveriş merkezi yapılırsa 4 yılın sonunda en az 500-600 milyon lira civarında Bursaspor'a katkı sağlayacak."

Bursaspor'un şampiyon olduğu yıl taraftarlar arasında birlik sağlandığını ve tribünlerde hiç küfür edilmediğini aktaran Noyan, "Bunun tekrar yaşanması lazım. Bu nasıl olacak? Taraftar küfür ettiği zaman hiç beklemem ertesi günü bırakır giderim. Bunu bugünden söylüyorum ama bu çözüm değil. Taraftarlarla ilgili bir projemiz var. 1 milyon lira yıl içinde taraftarlara onların da göstermiş olduğu performansa göre dağıtılacak. Eğer ceza alırsak da bu cezayı onlardan keseceğiz" açıklamasında bulundu.

MEZARLIK PROJESİ

Noyan, üst düzey bürokratların, devlet erkanının, belediye başkanlarının, önceki başkanların ve divan başkanının içinde olduğu "Yüksek İstişare Kurulu" kurma projesinin olduğunu, kulübün şehirle birleşmesi halinde yeni başarılara imza atacaklarını belirtti.

Almanya'nın Schalke 04 ve Brezilya'nın Boca Juniors takımlarına ait taraftar mezarlıklarının bulunduğunu hatırlatan Noyan, belediyelerin Bursaspor'a arsa vermesi halinde Bursaspor Mezarlığı oluşturacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"10 dönümlük bir arazi olsa ve tamamını kullansak bir mezarlık 10 bin liradan 100 milyon lira yapıyor. Birileri bundan hoşnut olmayabilir ama mezarlık projesinin bile 100 milyon geliri var. Aslında Bursaspor inanılmaz bir marka ama marka değeri biz parlatmadığımız sürece ortaya çıkmıyor."

Noyan, konuşmasının ardından ekip arkadaşlarını taraftarlara tanıttı. Söyleşi, taraftarların sorularının ardından sona erdi.