UEFA Avrupa Ligi
Giriş Tarihi : 23-03-2016 13:24   Güncelleme : 23-03-2016 13:24

"Euro 2016 seyircisiz oynanabilir"

UEFA İcra Kurulu Asbaşkanı Giancarlo Abete, güvenlik tedbirleri arasında maçların seyircisiz oynanması olduğunu söyledi.

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenecek olan 2016 Avrupa Şampiyonası maçlarının terör tehtidi sebebiyle seyircisiz oynanması gündemde.

UEFA İcra Kurulu Asbaşkanı Giancarlo Abete, güvenlik tedbirleri sonucunda endişe yaşanması durumunda maçların seyircisiz oynanabileceğini ifade etti.

Son dönemde Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaşanan bombalı saldırıların ardından Fransa'da 10 Haziran-10 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek şampiyonanın seyircisiz oynanması veya ertelenmesi durumu yeniden gündeme geldi.

Abete, "Spor organizasyonları, insanların güvenliği söz konusu olduğunda ikinci planda kalır. Her spor organizasyonunda, kamu düzenini sağlayacak bir yetkilinin bulunması en önemli önceliktir. Böyle konularda başımızı dik tutmalıyız ve inandığımız değerlerin arkasında durmalıyız. Şampiyonalar düzenleme, erteleme veya iptal etme gibi şu an ciddi risk teşkil eden konularda kararlar alırken, profesyonelliği ve konunun hassaslığını göz önünde tutmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Euro 2016'nın ertelenmesi gibi bir konunun gündemlerinde olmadığını ifade eden UEFA yöneticisi, çok büyük bir risk algısının oluştuğunu belirtti ve insanları pozitif düşünmeye çağırdı.